Laptop dla nauczyciela – kto skorzysta z dofinansowania?

Dofinansowanie na laptopy nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli – taką decyzję podjęło Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z ministrem cyfryzacji, wprowadzając poprawki do ustawy. Czy nauczyciele otrzymają bony o wartości 2,5 tys. zł? Placówki oświatowe wciąż czekają na szczegółowe wytyczne.

O dofinansowaniu na zakup sprzętu komputerowego przeczytamy w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 18 lipca, a wejdzie w życie 2 sierpnia.

Kto otrzyma bon?

Uprawnieni do otrzymania takiego bonu będą nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni pozostający w stosunku pracy na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Bony na laptopy dla nauczycieli – praktyczne informacje

Każdy zainteresowany bonem na laptopa dla nauczyciela powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego dofinansowania:

  • bony przyznawane będą raz na 5 lat,
  • bony mają zostać przyznane jeszcze w tym roku,
  • zakupiony z wykorzystaniem dofinansowania sprzęt staje się własnością nauczyciela,
  • ważność bonów wygasa 31 grudnia 2025 roku,
  • sprzęt zakupiony z dofinansowania nie będzie mógł zostać sprzedany przez 5 lata od zakupu,
  • jeśli zakupiony laptop jest tańszy niż 2500 zł, nauczyciel nie otrzyma zwrotu różnicy w cenie. Jeśli zakupiony laptop jest droższy niż 2500 zł, nauczyciel musi dopłacić brakującą kwotę z własnej kieszeni,
  • dofinansowanie na laptopa nie podlega wymianie na gotówkę lub inne środki płatnicze,
  • laptop nie może zostać zakupiony na raty (bon przewidziany jest na jednorazowe dokonanie płatności),
  • przyznawane są jedynie na laptop lub laptop przeglądarkowy (chromebook),
  • bon przysługiwać będzie również tym nauczycielom, którzy skorzystali ze wsparcia wysokości 500 zł na zakup sprzętu komputerowego w czasie pandemii.

 

Jaki laptop wybrać?

Wybrany sprzęt musi spełniać określone przez ministerstwo wymogi, m.in. musi być nieużywany, fabrycznie nowy, sprawny technicznie, zapakowany w oryginalne opakowanie, kompletny i wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży, a także wprowadzony do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Nie może też być obciążony prawami na rzecz osób trzecich.

Gdzie można wykorzystać bon?

Sprzedaż laptopów za pomocą bonu będzie odbywać się wyłącznie za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego, który stworzy Ministerstwo Cyfryzacji. W systemie tym zarejestrują się przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać nauczycielom laptopy w ramach programu wsparcia. A zatem bon wykorzystamy, kupując laptopa wyłącznie w punktach sprzedaży zarejestrowanych w specjalnym systemie teleinformatycznym. Lista tych punktów nie jest na razie znana.

Co zrobić, by otrzymać bon na laptop?

Rząd przyzna bony na laptopy dla nauczycieli w kilku turach. Aby go uzyskać, organ prowadzący szkołę czy placówkę musi złożyć w imieniu nauczyciela wniosek w systemie teleinformatycznym. Wniosek ten powinien zawierać takie dane, jak: imię i nazwisko nauczyciela, PESEL, nr tel. komórkowego, adres poczty elektronicznej.


Pozostaw swój numer. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą niezwłocznie
Podaj numer swojego telefonu komórkowego:
+48
-
-
Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach marketingowych ani przekazywany dalej. Jedynie do Ciebie oddzwonimy.